با هدف بهبود تجهیزات و نوسازی پالایشگاه‌ها صورت می‌گیرد
طرح 12 میلیارد دلاری کویت برای استفاده از انرژی‌های پاک

شرکت نفت دولتی کویت اعلام کرد: این کشور در راستای ساخت پروژه‌های زیر بنایی بزرگ مناقصه به ارزش 12 میلیارد دلار را برای ارتقاء دو پالایشگاه نفت تصویب کرده است.

خبرگزاری فارس: طرح 12 میلیارد دلاری کویت برای استفاده از انرژی‌های پاک

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، شرکت نفت دولتی کویت اعلام کرد، این کشور در راستای حرکت به سمت ساخت پروژه های زیر بنایی بزرگ مناقصه‌هایی به ارزش 12 میلیارد دلار را برای ارتقاء دو پالایشگاه نفت تصویب کرده است.

این پروژه‌ها در قالب طرح «انرژی پاک» به شرکت‌هایی از ژاپن، انگلیس و آمریکا واگذار شده و عمده هدف آن بهبود تجهیزات و نوسازی پالایشگاه‌های این کشور است.

یک سخنگوی شرکت ملی نفت کویت با استناد به تصمیم کمیته مرکزی مناقصه‌های این کشور اعلام کرد که کنسرسیومی به رهبری شرکت جِی جی سی ژاپن برنده مناقصه یک میلیارد و 361 میلیون دیناری، معادل چهار میلیارد و 820 میلیون دلاری، پالایشگاه مینا احمدی شده است.

ظرفیت فرآوری این پالایشگاه روزانه 460 هزار بشکه نفت است.

یک کنسرسیوم تحت مدیریت شرکت «پتروفک» انگلستان نیز برنده مناقصه پالایشگاه «مینا عبدالله 1» به ارزش سه میلیارد و 800 میلیون دلار شده است.

سومین کنسرسیوم نیز تحت مدیریت شرکت آمریکایی «فلور» برنده مناقصه پروژه پالایشگاهی «مینا عبدالله 2» به ارزش سه میلیارد و 400 میلیون دلار شده است. ظرفیت این پالایشگاه 270 هزار بشکه در روز است.

قراردادهای مذکور که علاوه بر نوسازی، افزایش ظرفیت فرآوری این پالایشگاها را نیز در دستور کار دارد، در ماه آوریل که تا شش هفته دیگر شروع می‌شود، امضا خواهد شد و کنسرسیوم‌های یاد شده پروژه‌ها را بلافاصله شروع خواهند کرد.

در کنار این پروژه‌ها، کویت در نظر دارد یک پالایشگاه دیگر چهار میلیارد دیناری احداث کند و پالایشگاه سوم کویت بنام «شعیبه» با ظرفیت پالایشگاهی 200 هزار بشکه در روز را به طور کامل تعطیل کند.